ABCDEFGHIJKLMNOPQRS
1
FINAL RANKING AFTER 8 SAILED AND 2 CANCELLED RACES (5 best results, other scores discarded)
2
placeboatnamehelmfleet
net pnts
total pnts
aantal deelnames
3
1RAGAZZAjan GabrielCLASS 131356
4
2XTRMLYArnaud van SchooteCLASS 128327
5
3MONAQUAJan AllemanCLASS 126378
6
4MrSANDMANChristiaan PottiezCLASS 120237
7
5CANJOTTOLuc VerstraeteCLASS 120267
8
6JULIETTEBruno De RyckereCLASS 112123
9
7NJORDPaul JonckheereCLASS 1994
10
8O'BOELEAUNico BoelCLASS 18118
11
12
13
14
1JOLOBart WautersCLASS 257757
15
2SIMBAGuy De RyckCLASS 246526
16
3POESTERMatisse PonceletCLASS 243487
17
4COMME TU VEUXPatrick ElleboudtCLASS 241497
18
5BALADOSDaniel DevosCLASS 238396
19
6BWANA GIGIJean DelahayeCLASS 234458
20
7ALENAFilip LammensCLASS 231314
21
8TAPATAIArne De BruyckerCLASS 229317
22
9PIETERMANPieter VandammeCLASS 223277
23
10NORTH SEA THREEWim DereuddreCLASS 219193
24
11SONNYPeter RodriguesCLASS 216165
25
12CHRISTOVIRITom BulckeCLASS 215176
26
13VONDELINGKarel DecaCLASS 211112
27
14CARAMELLaurens WetsCLASS 211114
28
15C-DUCEPatrick JacquetCLASS 210101
29
16ZEEARENDPhilip DeceuninckCLASS 2773
30
17PLANKZEIL
Pieter Van Cauwenberghe
CLASS 2331
31
18FURYWouter MazijnCLASS 2111
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
1SHARKBITEGert LernoSPORT10138
44
2NORTH SEA TWOHulpiauSPORT333
45
3HERBIEXavier VannesteSPORT221
46
5PASSIVITEJan WindelsSPORT111
47
5NORTH SEA ONEFilip WillemsSPORT111
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
RESULTS OVERVIEW PER RACE AND DISCARDS
65
30/0823/0816/089/082/0826/0719/0712/075/0728/0621/06
66
placeboatnamehelmfleetdisc4disc3disc2disc1pts11pts10pts9pts8pts7pts6pts5pts4pts3pts2pts1
67
1RAGAZZAjan GabrielCLASS 1000406000604676
68
2XTRMLYArnaud van SchooteCLASS 1002202062500557
69
3MONAQUAJan AllemanCLASS 1034403045405745
70
4MrSANDMANChristiaan PottiezCLASS 1001204031200274
71
5CANJOTTOLuc VerstraeteCLASS 1003305054003333
72
6JULIETTEBruno De RyckereCLASS 1000000010300008
73
7NJORDPaul JonckheereCLASS 1000000000002412
74
8O'BOELEAUNico BoelCLASS 1011101013101121
75
76
77
78
1JOLOBart WautersCLASS 200990110910900101214
79
2SIMBAGuy De RyckCLASS 20006000098069137
80
3POESTERMatisse PonceletCLASS 200140901040461113
81
4COMME TU VEUXPatrick ElleboudtCLASS 2001707018709890
82
5BALADOSDaniel DevosCLASS 20001080166000108
83
6BWANA GIGIJean DelahayeCLASS 20245060742055610
84
7ALENAFilip LammensCLASS 20000040870000012
85
8TAPATAIArne De BruyckerCLASS 2001100015308185
86
9PIETERMANPieter VandammeCLASS 2001300013503456
87
10NORTH SEA THREEWim DereuddreCLASS 20000000001070011
88
11SONNYPeter RodriguesCLASS 2000001010001049
89
12CHRISTOVIRITom BulckeCLASS 2000202002002722
90
13VONDELINGKarel DecaCLASS 2000000000000074
91
14CARAMELLaurens WetsCLASS 2000005000000231
92
15C-DUCEPatrick JacquetCLASS 20000010000000000
93
16ZEEARENDPhilip DeceuninckCLASS 2000000001000303
94
18PLANKZEIL
Pieter Van Cauwenberghe
CLASS 2000003000000000
95
18FURYWouter MazijnCLASS 2000000000000010
96
97
98
99
100
101
102
103
104
105
106
107
1SHARKBITEGert LernoSPORT011102021102221
108
2NORTH SEA TWOHulpiauSPORT000001000001010
109
3HERBIEXavier VannesteSPORT000000000200000
110
4PASSIVITEJan WindelsSPORT000000000000100
111
5NORTH SEA ONEFilip WillemsSPORT000000010000000
112
113
114
115
116
117
118
119
120
121
122
123
124
125
126
127
128
RESULTS RACE 1: WEDNESDAY JUNE 21 (course 2 SHORTENED)
129
placeboatnamehelmclasstccstartfinishsailed
corrected
pnts
remark
130
1JULIETTEBruno De RyckereCLASS 11,030419:10:0020:52:471:42:471:45:548
131
2XTRMLYArnaud van SchooteCLASS 11,040719:10:0020:51:571:41:571:46:067
132
3RAGAZZAjan GabrielCLASS 11,152619:10:0020:42:091:32:091:46:136
133
4MONAQUAJan AllemanCLASS 11,060719:10:0020:50:471:40:471:46:545
134
5MrSANDMANChristiaan PottiezCLASS 11,035319:10:0020:58:051:48:051:51:544
135
6CANJOTTOLuc VerstraeteCLASS 11,030419:10:0021:02:131:52:131:55:383
136
7NJORDPaul JonckheereCLASS 11,043719:10:0021:10:382:00:382:05:542
137
8O'BOELEAUNico BoelCLASS 11,022619:10:0021:15:312:05:312:08:211
138
1JOLOBart WautersCLASS 20,975019:10:0020:22:201:12:201:10:3214
139
2POESTERMatisse PonceletCLASS 20,881419:10:0020:38:321:28:321:18:0213
140
3ALENAFilip LammensCLASS 21,034919:10:0020:29:201:19:201:22:0612
141
4NORTH SEA THREEWim DereuddreCLASS 20,948019:10:0020:47:001:37:001:31:5711
142
5BWANA GIGIJean DelahayeCLASS 20,996719:10:0020:47:391:37:391:37:2010
143
6SONNYPeter RodriguesCLASS 21,016519:10:0020:46:161:36:161:37:519
144
7BALADOSDaniel DevosCLASS 20,902419:10:0020:59:261:49:261:38:458
145
8SIMBAGuy De RyckCLASS 20,881419:10:0021:09:281:59:281:45:187
146
9PIETERMANPieter VandammeCLASS 20,911019:10:0021:06:521:56:521:46:286
147
10TAPATAIArne De BruyckerCLASS 21,024219:10:0021:37:202:27:201:51:395
reclass
148
11VONDELINGKarel DecaCLASS 20,980419:10:0021:04:581:54:581:52:434
149
12ZEEARENDPhilip DeceuninckCLASS 20,989619:10:0021:07:281:57:281:56:153
150
13CHRISTOVIRITom BulckeCLASS 20,969919:10:0021:17:102:07:102:03:202
151
14CARAMELLaurens WetsCLASS 20,856519:10:0021:42:362:32:362:10:421
152
1SHARKBITEGert LernoSPORT0,960019:10:0020:30:351:20:351:17:221
153
RESULTS RACE 2: WEDNESDAY JUNE 28 (course 8 )
154
placeboatnamehelmclasstccstartfinishsailed
corrected
pnts
remark
155
1RAGAZZAjan GabrielCLASS 11,152619:00:0020:35:351:35:351:50:107
156
1MrSANDMANChristiaan PottiezCLASS 11,035319:00:0020:46:251:46:251:50:107
157
3XTRMLYArnaud van SchooteCLASS 11,040719:00:0020:46:031:46:031:50:225
158
4MONAQUAJan AllemanCLASS 11,060719:00:0020:44:511:44:511:51:134
159
5CANJOTTOLuc VerstraeteCLASS 11,030419:00:0020:49:401:49:401:53:003
160
6O'BOELEAUNico BoelCLASS 11,022619:00:0020:51:451:51:451:54:172
161
7NJORDPaul JonckheereCLASS 11,043719:00:0020:54:061:54:061:59:051
162
1SIMBAGuy De RyckCLASS 20,881419:00:0020:26:131:26:131:15:5913
163
2JOLOBart WautersCLASS 20,975019:00:0020:21:381:21:381:19:3612
164
3POESTERMatisse PonceletCLASS 20,881419:00:0020:32:141:32:141:21:1811
165
4BALADOSDaniel DevosCLASS 20,902419:00:0020:39:181:39:181:29:3610
166
5COMME TU VEUXPatrick ElleboudtCLASS 21,010919:00:0020:29:111:29:111:30:099
167
6TAPATAIArne De BruyckerCLASS 21,024219:00:0020:58:441:58:441:30:108
reclass
168
7VONDELINGKarel DecaCLASS 20,980419:00:0020:32:411:32:411:30:527
169
8BWANA GIGIJean DelahayeCLASS 20,996719:00:0020:32:301:32:301:32:126
170
8PIETERMANPieter VandammeCLASS 20,911019:00:0020:42:191:42:191:33:135
171
9SONNYPeter RodriguesCLASS 21,016519:00:0020:32:311:32:311:34:034
172
10CARAMELLaurens WetsCLASS 20,856519:00:0020:57:221:57:221:40:313
173
11CHRISTOVIRITom BulckeCLASS 20,969919:00:0020:45:111:45:111:42:012
174
12FURYWouter MazijnCLASS 20,914919:00:00dnfdnfdnf1
175
1SHARKBITEGert LernoSPORT0,960019:00:0020:22:081:22:081:18:512
176
2NORTH SEA TWOHulpiauSPORT0,960019:00:00dnfdnfdnf1
177
RESULTS RACE 3: WEDNESDAY JULY 5 (course 2 SHORTENED )
178
placeboatnamehelmclasstccstartfinishsailed
corrected
pnts
remark
179
1MONAQUAJan AllemanCLASS 11,060719:00:0020:23:431:23:431:28:487
180
2RAGAZZAjan GabrielCLASS 11,152619:00:0020:17:081:17:081:28:546
181
3XTRMLYArnaud van SchooteCLASS 11,040719:00:0020:30:111:30:111:33:515
182
4NJORDPaul JonckheereCLASS 11,043719:00:0020:30:471:30:471:34:454
183
5CANJOTTOLuc VerstraeteCLASS 11,030419:00:0020:33:311:33:311:36:223
184
6MrSANDMANChristiaan PottiezCLASS 11,035319:00:0020:35:111:35:111:38:332
185
7O'BOELEAUNico BoelCLASS 11,022619:00:0020:36:561:36:561:39:071
186
1JOLOBart WautersCLASS 20,975019:00:0020:12:261:12:261:10:3710
187
2SIMBAGuy De RyckCLASS 20,881419:00:0020:23:031:23:031:13:129
188
3COMME TU VEUXPatrick ElleboudtCLASS 21,010919:00:0020:14:111:14:111:15:008
189
4CHRISTOVIRITom BulckeCLASS 20,969919:00:0020:19:451:19:451:17:217
190
5POESTERMatisse PonceletCLASS 20,881419:00:0020:15:011:15:011:19:216
ocs20%
191
6BWANA GIGIJean DelahayeCLASS 20,996719:00:0020:24:171:24:171:24:005
192
7PIETERMANPieter VandammeCLASS 20,911019:00:0020:32:161:32:161:24:034
193
8ZEEARENDPhilip DeceuninckCLASS 20,989619:00:0020:25:071:25:071:24:143
194
9CARAMELLaurens WetsCLASS 20,856519:00:0020:49:231:49:231:33:412
195
10TAPATAIArne De BruyckerCLASS 21,024219:00:00dnfdnfdnf1
196
1SHARKBITEGert LernoSPORT0,960019:00:0020:10:031:10:031:07:152
197
2PASSIVITEJan WindelsSPORT0,900019:00:0020:26:001:26:001:17:241
198
RESULTS RACE 4: WEDNESDAY JULY 12 (course 1)
199
placeboatnamehelmclasstccstartfinishsailed
corrected
pnts
remark
200
1MONAQUAJan AllemanCLASS 11,060719:15:0020:44:411:29:411:35:085
201
2RAGAZZAjan GabrielCLASS 11,152619:15:0020:40:121:25:121:38:124
202
3CANJOTTOLuc VerstraeteCLASS 11,030419:15:0020:50:471:35:471:38:423
203
4NJORDPaul JonckheereCLASS 11,043719:15:0020:51:471:36:471:41:012
204
5O'BOELEAUNico BoelCLASS 11,022619:15:0020:57:271:42:271:44:461
205
1COMME TU VEUXPatrick ElleboudtCLASS 21,010919:15:0020:27:251:12:251:13:129
206
2TAPATAIArne De BruyckerCLASS 21,024219:15:0020:28:341:13:341:15:218
207
3NORTH SEA THREEWim DereuddreCLASS 20,948019:15:0020:38:021:23:021:18:437
208
4SIMBAGuy De RyckCLASS 20,881419:15:0020:30:361:15:361:19:586
ocs20%
209
5BWANA GIGIJean DelahayeCLASS 20,996719:15:0020:35:351:20:351:20:195
210
6POESTERMatisse PonceletCLASS 20,881419:15:0020:33:421:18:421:23:144
ocs20%
211
7PIETERMANPieter VandammeCLASS 20,911019:15:0020:49:081:34:081:25:453
212
8CHRISTOVIRITom BulckeCLASS 20,969919:15:0020:44:201:29:201:26:392
213
9SONNYPeter RodriguesCLASS 21,016519:15:0020:43:291:28:291:29:571
214
1SHARKBITEGert LernoSPORT0,960019:15:0020:24:351:09:351:06:482
215
2NORTH SEA TWOHulpiauSPORT0,960019:15:0020:28:491:13:491:25:021
ocs20%
216
RESULTS RACE 5: WEDNESDAY JULY 19 (RACE CANCELLED )
217
RESULTS RACE 6: WEDNESDAY JULY 26 (Course 7)
218
placeboatnamehelmclasstccstartfinishsailed
corrected
pnts
remark
219
1RAGAZZAjan GabrielCLASS 11,152619:00:0020:06:301:06:301:16:396
220
2XTRMLYArnaud van SchooteCLASS 11,040719:00:0020:16:471:16:471:19:555
221
3MONAQUAJan AllemanCLASS 11,060719:00:0020:15:451:15:451:20:214
222
4JULIETTEBruno De RyckereCLASS 11,030419:00:0020:18:291:18:291:20:523
223
5MrSANDMANChristiaan PottiezCLASS 11,035319:00:0020:21:031:21:031:23:552
224
6O'BOELEAUNico BoelCLASS 11,022619:00:00dnfdnfdnf1
225
1JOLOBart WautersCLASS 20,975019:00:0019:59:550:59:550:58:259
226
2SIMBAGuy De RyckCLASS 20,881419:00:0020:06:301:06:300:58:378
227
3COMME TU VEUXPatrick ElleboudtCLASS 21,010919:00:0020:07:081:07:081:07:527
228
4BALADOSDaniel DevosCLASS 20,902419:00:0020:16:021:16:021:08:376
229
5PIETERMANPieter VandammeCLASS 20,911019:00:0020:16:021:16:021:09:165
230
6POESTERMatisse PonceletCLASS 20,881419:00:0020:20:481:20:481:11:134
231
7TAPATAIArne De BruyckerCLASS 21,024219:00:0020:10:291:10:291:12:113
232
8BWANA GIGIJean DelahayeCLASS 20,996719:00:0020:14:021:14:021:13:472
233
9NORTH SEA THREEWim DereuddreCLASS 20,948019:00:0020:23:251:23:251:19:051
234
1HERBIEXavier VannesteSPORT0,910019:00:0020:04:031:04:030:58:172
235
2SHARKBITEGert LernoSPORT0,960019:00:0020:00:541:00:540:58:281
236
RESULTS RACE 7: WEDNESDAY AUGUST 2 (Course 4)
237
placeboatnamehelmclasstccstartfinishsailed
corrected
pnts
remark
238
1MONAQUAJan AllemanCLASS 11,060719:20:0020:35:081:15:081:19:425
239
2CANJOTTOLuc VerstraeteCLASS 11,030419:20:0020:38:381:18:381:21:014
240
3O'BOELEAUNico BoelCLASS 11,022619:20:0020:39:361:19:361:21:243
241
4XTRMLYArnaud van SchooteCLASS 11,040719:20:0020:39:111:19:111:22:242
242
5MrSANDMANChristiaan PottiezCLASS 11,035319:20:0020:40:081:20:081:22:581
243
1JOLOBart WautersCLASS 20,975019:20:0020:04:250:44:250:43:1810
244
2SIMBAGuy De RyckCLASS 20,881419:20:0020:10:160:50:160:44:189
245
3COMME TU VEUXPatrick ElleboudtCLASS 21,010919:20:0020:04:440:44:440:45:138
246
4ALENAFilip LammensCLASS 21,034919:20:0020:05:260:45:260:47:017
247
5BALADOSDaniel DevosCLASS 20,902419:20:0020:12:250:52:250:47:186
248
6TAPATAIArne De BruyckerCLASS 21,024219:20:0020:07:120:47:120:48:215
249
7BWANA GIGIJean DelahayeCLASS 20,996719:20:0020:09:280:49:280:49:184
250
8PIETERMANPieter VandammeCLASS 20,911019:20:0020:18:580:58:580:53:433
251
9CHRISTOVIRITom BulckeCLASS 20,969919:20:0020:22:061:02:061:00:142
252
10ZEEARENDPhilip DeceuninckCLASS 20,989619:20:0020:22:231:02:231:01:441
253
1SHARKBITEGert LernoSPORT0,960019:20:0020:07:460:47:460:45:511
254
RESULTS RACE 8: WEDNESDAY AUGUST 9 (Course 8 Shortened for Class 1 )
255
placeboatnamehelmclasstccstartfinishsailed
corrected
pnts
remark
256
1XTRMLYArnaud van SchooteCLASS 11,040719:00:0020:46:031:46:031:50:226
257
2CANJOTTOLuc VerstraeteCLASS 11,030419:00:0021:04:042:04:042:07:505
258
3MONAQUAJan AllemanCLASS 11,060719:00:0021:03:012:03:012:10:294
259
4MrSANDMANChristiaan PottiezCLASS 11,035319:00:0021:07:002:07:002:11:293
260
6JULIETTEBruno De RyckereCLASS 11,030419:00:00dnfdnfdnf1
261
6O'BOELEAUNico BoelCLASS 11,022619:00:00dnfdnfdnf1
262
1JOLOBart WautersCLASS 20,975019:00:0021:13:132:13:132:09:539
263
2ALENAFilip LammensCLASS 21,034919:00:0021:18:342:18:342:23:248
264
3BWANA GIGIJean DelahayeCLASS 20,996719:00:0021:35:022:35:022:34:317
265
10POESTERMatisse PonceletCLASS 20,881419:00:00dnfdnfdnf1
266
10COMME TU VEUXPatrick ElleboudtCLASS 21,010919:00:00dnfdnfdnf1
267
10TAPATAIArne De BruyckerCLASS 21,024219:00:00dnfdnfdnf1
268
10BALADOSDaniel DevosCLASS 20,902419:00:00dnfdnfdnf1
269
10PIETERMANPieter VandammeCLASS 20,911019:00:00dnfdnfdnf1
270
10SONNYPeter RodriguesCLASS 21,016519:00:00dnfdnfdnf1
271
1SHARKBITEGert LernoSPORT0,960019:00:0021:17:012:17:012:11:322
272
2NORTH SEA ONEFilip WillemsSPORT0,960019:00:00dnfdnfdnf1
273
RESULTS RACE 9: WEDNESDAY AUGUST 16 (Course 9 Abandoned )
274
RESULTS RACE 10: WEDNESDAY AUGUST 23 (Course 7)
275
placeboatnamehelmclasstccstartfinishsailed
corrected
pnts
remark
276
1RAGAZZAjan GabrielCLASS 11,152619:00:0020:05:361:05:361:15:376
277
2CANJOTTOLuc VerstraeteCLASS 11,030419:00:0020:15:481:15:481:18:065
278
3MrSANDMANChristiaan PottiezCLASS 11,035319:00:0020:17:241:17:241:20:084
279
4MONAQUAJan AllemanCLASS 11,060719:00:0020:16:101:16:101:20:473
280
5XTRMLYArnaud van SchooteCLASS 11,040719:00:0020:19:201:19:201:22:342
281
6O'BOELEAUNico BoelCLASS 11,022619:00:00dnfdnfdnf1
282
1JOLOBart WautersCLASS 20,975019:00:0020:01:221:01:220:59:5011
283
2C-DUCEPatrick JacquetCLASS 20,990419:00:0020:00:421:00:421:00:0710
284
3POESTERMatisse PonceletCLASS 20,881419:00:0020:10:411:10:411:02:189
285
4BALADOSDaniel DevosCLASS 20,902419:00:0020:12:561:12:561:05:498
286
5COMME TU VEUXPatrick ElleboudtCLASS 21,010919:00:0020:06:011:06:011:06:447
287
6BWANA GIGIJean DelahayeCLASS 20,996719:00:0020:07:541:07:541:07:416
288
7CARAMELLaurens WetsCLASS 20,856519:00:0020:19:581:19:581:08:295
289
8ALENAFilip LammensCLASS 21,034919:00:0020:06:431:06:431:09:034
290
9PLANKZEIL
Pieter Van Cauwenberghe
CLASS 20,969519:00:0020:13:041:13:041:10:503
291
10CHRISTOVIRITom BulckeCLASS 20,969919:00:0020:17:171:17:171:14:572
292
11SONNYPeter RodriguesCLASS 21,016519:00:0020:09:181:09:181:24:321
ocs20%
293
1SHARKBITEGert LernoSPORT0,960019:00:0019:58:300:58:300:56:102
294
2NORTH SEA TWOHulpiauSPORT0,960019:00:0020:05:411:05:411:03:031
295
296
297
298
299
300
301
302
303
304
305
306
307
308
309
310
311
312
313
314
315
316
317
318
319
320
321
322
323
324
325
326
327
328
329
330
331
332
333
334
335
336
337
338
339
340
341
342
343
344
345
346
347
348
349
350
351
352
353
354
355
356
357
358
359
360
361
362
363
364
365
366
367
368
369
370
371
372
373
374
375
376
377
378
379
380
381
382
383
384
385
386
387
388
389
390
391
392
393
394
395
396
397
398
399
400
401
402
403
404
405
406
407
408
409
410
411
412
413
414
415
416
417
418
419
420
421
422
423
424
425
426
427
428
429
430
431
432
433
434
435
436
437
438
439
440
441
442
443
444
445
446
447
448
449
450
451
452
453
454
455
456
457
458
459
460
461
462
463
464
465
466
467
468
469
470
471
472
473
474
475
476
477
478
479
480
481
482
483
484
485
486
487
488
489
490
491
492
493
494
495
496
497
498
499
500
501